ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 31.05.2021| Okunma Sayısı: 931

27 Mayıs 2021 tarihinde basına yansıyan görüntü ve haberlerden; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı Anayasa ve AİHS’den  kaynağını alan protesto haklarını kullanan yurttaşların dağıtılmasına yönelik zor kullanıldığı, yurttaşların darp edildiği, havaya yoğun derecede  ateş edildiği ve gaz bombalarının kullanıldığı gözlenmiştir. 

Yaşam alanlarımız ve doğamızın giderek artan biçimde yoğun tahribata maruz bırakılması, bizleri büyük bir endişeye sevk etmektedir. Doğaya ve yaşam alanlarına yönelik bilim dışı bir şekilde gerçekleştirilen rant odaklı müdahaleler, geleceğimizi ipotek altına alarak, insan sağlığını ve tüm canlıların yaşamını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır. 

Türkiye’de çevre hakkı konusunda yaşanan süreç, Anayasa’nın 56. maddesiyle koruma altına alınan ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir’ hükmünün fiilen ortadan kaldırıldığı bir sürece evrildiğinden, geleceğimiz açısından tehlikeli bir dönemece işaret etmektedir.

Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde kurulmak istenilen mermer ocağına karşı yöre halkının Anayasa ve AİHS’den  kaynağını alan protesto haklarını kullanmaları ise anlaşılmaz biçimde savaş alanlarını andıran bir müdahaleyle karşılık bulmuş, havaya yoğun bir şekilde ateş edilmek ve gaz bombaları atılmak suretiyle ortaya çıkan tablo, yoğun hak ihlalleri yaşanmasına neden olmuştur. Üzerlerinde “son kullanım tarihinden sonra kullanılması tehlikedir” ibaresi olmasına rağmen kullanılan gaz bombalarının son kullanma tarihlerinin geçmiş olması da evrensel hukuk kurallarına aykırı olarak yapılan müdahalenin amacının da tartışılmasına sebep olmaktadır.

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar; Van İli Gürpınar İlçesi Yurtbaşı Mahallesi’nde yapılmak istenen mermer ocağı projesine ve benzer biçimde yurdun dört bir yanındaki insan sağlığına, doğaya ve tüm canlılara yönelik tehlike barındıran projelere son verilmesini, doğamıza ve yaşam alanlarımıza yönelen rant odaklı politikalardan vazgeçilmesini, yurttaşların en temel haklarından biri olan protesto hakkının güvence altına alınmasını ve yöre halkının zararları giderilerek kendilerinden özür dilenmesini talep ediyoruz. 

Saygılarımızla.

Adana Barosu 
Adıyaman Barosu
Ağrı Barosu
Amasya Barosu
Ankara Barosu 
Antalya Barosu 
Artvin Barosu
Aydın Barosu
Balıkesir Barosu 
Bartın Barosu 
Batman Barosu
Bilecik Barosu 
Bingöl Barosu
Bitlis Barosu
Bolu Barosu
Burdur Barosu 
Bursa Barosu 
Çanakkale Barosu
Denizli Barosu
Diyarbakır Barosu 
Düzce Barosu 
Eskişehir Barosu 
Gaziantep Barosu
Giresun Barosu 
Hakkari Barosu 
Hatay Barosu
Isparta Barosu 
İstanbul Barosu 
İzmir Barosu 
Kars Barosu
Kastamonu Barosu 
Kayseri Barosu
Kırıkkale Barosu 
Kırklareli Barosu 
Kilis Barosu 
Kocaeli Barosu
Konya Barosu 
Kütahya Barosu
Malatya Barosu 
Manisa Barosu
Mardin Barosu 
Mersin Barosu 
Muğla Barosu
Muş Barosu
Ordu Barosu 
Sakarya Barosu
Samsun Barosu 
Siirt Barosu
Sinop Barosu 
Şanlıurfa Barosu 
Şırnak Barosu
Tekirdağ Barosu
Trabzon Barosu 
Tunceli Barosu
Van Barosu
Yalova Barosu
Yozgat Barosu
Zonguldak Barosu

 

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Kasım 2023><<
Kasım 2023
 PSÇPCCP
45303112345
466789101112
4713141516171819
4820212223242526
4927282930123
5045678910

29.11.2023
AV. HÜSEYİN CİHAT AÇIKALIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.