BARO BAŞKANLARI BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE YAŞANAN GELİŞMELERLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI: ÜNİVERSİTELERİN SAYGINLIĞI SADECE ÜNİVERSİTELERİN DEĞİL HEPİMİZİN SORUNUDUR
Tarih: 7.01.2021| Okunma Sayısı: 541

Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemi haline gelen Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve sonrasında gelişen olay ve yorumları ibretle izlemekteyiz. Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atama usulüne ilişkin olarak, başta üniversite öğrencileri olmak üzere, üniversitenin akademik kadroları ve demokratik kamuoyundan ciddi tepkiler yükselmiştir. Gerek akademik kadronun, gerekse de üniversite öğrencilerinin dahli olmadan rektör ataması yapılması, haklı olarak öğrenciler ve üniversite kadrosu tarafından protesto edilmiştir.

Barışçıl ve demokratik protesto haklarını kullanan bazı öğrencilerin evlerine duvar, kapı kırılarak girilmesini, öğrencilerin gözaltına alınmalarını, gözaltına alınan öğrencilerin çıplak aramaya maruz bırakılmalarını ve bu kapsamdaki iddiaları ulusal ve uluslararası hukuk açısından endişe verici ve kabul edilemez bulmaktayız.

Katılımcı ve demokratik değerlere aykırı olarak yapılan bu idari işleme karşı, sadece üniversite öğrencileri ve akademik kadronun değil, tüm yurttaşların demokratik sınırlar içerisinde itiraz hakkı vardır. 

Sorun, atanan rektör adayının siyasi kimliği değil;  rektörün atanma biçimidir. Devlet üniversitelerinde rektörün; görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından seçilecek adaylar içinden, Cumhurbaşkanınca atanacağını esas alan düzenleme; 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete'de yayımlanan 676 sayılı KHK ile kaldırılmıştır.  9 Temmuz 2018’da Resmi Gazete'de yayımlanan  703 sayılı KHK ile rektör atama şartlarında profesör olarak üç yıl görev yapma ve Yükseköğretim Kurulu’nca önerilme ibareleri kaldırılarak, devlet ve vakıf üniversitelerine rektörün Cumhurbaşkanınca atanacağı düzenlenmiştir.

Demokrasinin vazgeçilmezi olan katılımcılığı ve çoğulculuğu yok sayan üniversitelere rektör atama biçimi; ülkemizi sadece bilimsel açıdan çoraklaştırmamakta, demokratik değerlere olan inancımızı da ortadan kaldırmaktadır. 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik hukuk dışı uygulamaları kınıyor ve demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, öğrencilerin demokratik protesto haklarına yönelik güç kullanımından vazgeçilmesini, asıl görevi özgür düşüncenin kaynağı olmak suretiyle bilim üretmek olması gereken üniversitelerin ; rektörlerini, dekanlarını kendi bünyelerinde seçmelerini, rektör atamalarındaki anti demokratik usulün terk edilmesini ve Cumhurbaşkanı tarafından atanma sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz. 

Üniversitelerin hak ettikleri saygınlığa kavuşturulması; sadece üniversitelerin, öğrencilerin, akademisyenlerin değil hepimizin sorunudur. Akıl ve bilim yerine, Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe ile kendi simgesini yaratan baskıcı anlayışı esas alan uygulamalara karşı, Anayasa'dan yetkisini alan demokratik itiraz haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Adana Barosu Başkanı Av. Veli KÜÇÜK
Amasya Barosu Başkanı Av. Ahmet Melik DERİNDERE
Ankara Barosu Başkanı Av. R.Erinç SAĞKAN
Antalya Barosu Başkanı Av. Polat BALKAN
Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur ÇAĞAL
Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan BOZKURT
Balıkesir Barosu Başkanı Av. Erol KAYABAY
Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime AYNUR
Bolu Barosu Başkanı Av. Sabri ERHENDEKÇİ
Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan GEDİK
Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan ALTUN
Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent ŞARLAN
Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İLHAN
Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan AYDIN
Düzce Barosu Başkanı Av. Azade AY
Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa ELAGÖZ
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş ŞARKLI
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem DÖNMEZ
İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet DURAKOĞLU
İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan YÜCEL
Kayseri Barosu Başkanı Av. Cavit DURSUN
Kırklareli Barosu Başkanı Av. Turgay HINIZ
Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar GÜLTEKİN CANDEMİR
Malatya Barosu Başkanı Av. Enver HAN
Manisa Barosu Başkanı Av. Ali ARSLAN
Mardin Barosu Başkanı Av. İsmail ELİK
Mersin Barosu Başkan Av. Bilgin YEŞİLBOĞAZ
Muğla Barosu Başkan Av. Cumhur UZUN
Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat POYRAZ
Samsun Barosu Başkanı Av.Pınar Gürsel YILDIRAN
Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Abdullah ÖNCEL
Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Sedat TEKNECİ
Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel SUİÇMEZ
Tunceli Barosu Başkanı Av. Kenan ÇETİN
Van Barosu Başkanı Av. Zülküf UÇAR
Yalova Barosu Başkanı Av. Fedayi DOĞRUYOL

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Aralık 2021><<
Aralık 2021
 PSÇPCCP
49293012345
506789101112
5113141516171819
5220212223242526
53272829303112
23456789

06.12.2021
AV. HÜSEYİN CİHAT AÇIKALIN
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.